Jakiego prezydenta chcą Polacy?

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie rozmowa z moją bliską znajomą – ba! – przyjaciółką – która stwierdziła , że jestem „lewakiem”. Przykro mi się zrobiło z tego powodu – bardzo. Zna mnie cztery lata – i nigdy jej nie oszukałem w swoich poglądach. Nie wiem dlaczego tak się stało. Nie wnikam w to . Co znaczy znaczenie tego słowa – mówię o „lewaku” ? Wyraz „lewak” w znaczeniu – to ktoś o skrajnie lewicowych poglądach.

No cóż – powiedzmy sobie szczerze – to określenie stygmatyzujące. W takiej interpretacji stygmatu użycie wyrazu „lewak” bądź „ lewactwo” upraszcza i szereguje człowieka do kategorii uznawanej za negatywną. Ma funkcję piętna. Inaczej – to określenie osoby, której nie zależy na swojej ojczyźnie i chce ją zniszczyć.

Jestem już na emeryturze. Pracowałem ponad 40 lat – ciężko. Jestem katolikiem – tak jak moje dzieci czy moi rodzice. Przeżyłem czasy „komuny” w Polsce i można powiedzieć, że nie raz dostałem pałką o Zomowca. No cóż – każdy dobry uczynek musi być odpokutowany. Nigdy – tak jak moi rodzice nie należałem do żadnej partii czy ugrupowania politycznego. Nigdy nie miałem wrogów, zawsze starałem się rozwiązywać konflikty i szukać pojednania, konsensusu zgody. Kiedy budzę się rano, czuję ( tak mi się wydaje) , – że nie mam sobie nic do zarzucenia – inaczej – nikogo nigdy nie skrzywdziłem czy obraziłem. Kieruję się pewną zasadą, którą wpoił we mnie wspaniały nauczyciel ze szkoły średniej ( często to powtarzał na lekcjach) Sapere aude – „miej odwagę być mądrym”. Nie raz cierpiałem z tego powodu w swoim życiu – taki to los.

Wróćmy do tematu – wydaję mi się, a wręcz jestem przekonany – że dobrą receptą aby wybrać w nadchodzących wyborach prezydenta – wszystkich Polek i Polaków – jest właśnie ta zasady – „ miejmy odwagę być mądrymi” – czego wszystkim życzę.

Jaki powinien być prezydent?

Są cztery cechy, z którymi chyba każdy się zgodzi, aby przyszły prezydent Polski był – uczciwy , odpowiedzialny , mądry i wielkim patriotą. Tak uważam – jeżeli ktoś się ze mną nie zgodzi – jego sprawa.

Zacząłem grzebać w Internecie – i coś bardzo ciekawego znalazłem – nie powiem ( aby nie posądzać mnie o jakąś stronniczość ..) i nie napiszę kto zrobił bardzo ciekawą sondę – a w zasadzie dyskusję. Badanie było przeprowadzone na szerokim gronie populacji – Polek i Polaków. Stworzono listę opisów dotyczących różnych właściwości hipotetycznego kandydata – cech predyspozycji, kompetencji, sposobów postępowania – na podstawie ich wypowiedzi.

Ciekawe wyniki …

Jakie są zatem najważniejsze właściwości przyszłego prezydenta? Ogromna większość badanych (87%) za bardzo ważne uznaje, by stał on na straży Konstytucji, działał zgodnie z jej duchem i dbał o praworządność. Co najmniej trzy czwarte jako bardzo istotne postrzega takiej charakterystyki, jak bycie prezydentem wszystkich Polaków (79%), znajomość i rozumienie problemów zwykłych ludzi (78%), otwartość na dialog, porozumienie i współpracę (75%), zdolności przywódcze i umiejętność bycia liderem w trudnych czasach (74%). Dla około dwóch trzecich bardzo ważne są takie kwestie, jak to, żeby przyszły prezydent był niezależnym arbitrem i na równi traktował wszystkie siły polityczne w kraju (69%), miał doświadczenie w polityce międzynarodowej i sprawnie się w niej poruszał (69%), znał się na obronności i kwestiach bezpieczeństwa kraju (67%), dobrze współpracował z rządem (65%), korzystał z prawa weta zgodnie z interesem państwa i obywateli (65%) oraz był człowiekiem nowoczesnym – świadomym zmian i wyzwań, które stoją przed światem (64%). Około sześciu na dziesięciu badanych ( statystycznie) bardzo dużą wagę przywiązuje do tego, by prezydent stał na straży tradycji i wartości narodowych (61%), był stanowczy i zdecydowany w realizacji swoich celów (59%) i żeby był człowiekiem tolerancyjnym, otwartym na różne przekonania i poglądy (57%). Mniej niż połowa respondentów silnie akcentuje potrzebę, by przyszły prezydent stał na straży praw wszelkich mniejszości (48%), miał własną wizję rozwoju kraju (41%). Najmniej osób za bardzo istotne właściwości kolejnego prezydenta uważa to, by pełniąc urząd kierował się przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i poglądami (30%) oraz, by reprezentował głównie interesy swojego środowiska politycznego (14%).

Przy pomocy analizy – badania – sondażu – pogrupowano powyższe aspekty tworząc cztery czynniki odpowiadające czterem stylom sprawowania prezydentury:

1. NOWOCZESNY LIBERAŁ – tolerancyjny, otwarty na różne przekonania i poglądy, strażnik praw mniejszości, nowoczesny, świadomy zmian i wyzwań, które stoją przed światem, otwarty na dialog, porozumienie, współpracę, dobrze współpracujący z rządem, mający doświadczenie w polityce międzynarodowej i dobrze się w niej poruszający, znający języki obce w mowie.

2. LIDER NA TRUDNE CZASY – mający zdolności przywódcze, znający się na obronności i kwestiach bezpieczeństwa kraju, stojący na straży Konstytucji, dbający o praworządność, będący prezydentem wszystkich Polaków;

3. TRYBUN LUDOWY – znający i rozumiejący problemy zwykłych ludzi, korzystający z prawa weta zgodnie z interesem państwa i obywateli, stojący na straży tradycji i wartości narodowych, będący niezależnym arbitrem, na równi traktującym wszystkie siły polityczne w kraju;

4. CZŁOWIEK SILNYCH PRZEKONAŃ – reprezentujący przede wszystkim interesy swojego środowiska politycznego, kierujący się przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i poglądami, stanowczy, zdecydowany w realizacji swoich celów, mający własną wizję rozwoju kraju.

Z analizy ( badań – sondażu ) wynika , że trzy pierwsze style sprawowania prezydentury spotykają się ze zbliżonym poziomem społecznego zapotrzebowania ( średnia powyżej 6 %) , z pewną przewagą nad pozostałymi tego, który określam mianem lidera na trudne czasy (średnia wynosi 6,54; w przypadku trybuna ludowego jest to 6,29, a nowoczesnego liberała – 6,16). Zauważalnie mniejsze jest zapotrzebowanie na prezydenta, którego nazywamy tu człowiekiem silnym przekonań (średnia wynosi 4,94), a więc takiego, który jest silnie zdefiniowany przez skupienie się realizowaniu interesów swojego środowiska politycznego i kierowanie się przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i poglądami.

Mogę śmiało powiedzieć – Najbardziej pożądany typ prezydentury wśród osób o poglądach lewicowych to nowoczesny liberał, natomiast najdalszy im jest trybun ludowy i człowiek silnych przekonań. Odmienne potrzeby mają badani identyfikujący się z prawicą, którzy preferują jako przyszłego prezydenta człowieka silnych przekonań i trybuna ludowego.

No to takie wyniki sondażu… ( przeprowadzone w 2025 roku).

Teraz inaczej – co uważam – Prezydent musi być uczciwy , odpowiedzialny , mądry i wielkim patriotą ( drugi raz to podkreślam) . Powinien być przede wszystkim świetnym mówcą i wiarygodnym człowiekiem. Mieć wizję i strategię – która jest akceptowana przez Polki i Polaków – musi mieć charyzmę. Znać języki obce. Musi być wykształcony i szanowany – od lewa do prawa – w Polsce czy za granicą – Musi być znany i szanowany przed swą prezydenturą . Musi być znany – podkreślam to jeszcze raz – to nie może być wyjęty „królik z kapelusza” pół roku przed wyborami. To musi być „MAJESTAT” – Polacy musza mieć do niego ogromny szacunek, szanować jego wiedzę i doświadczenie. Na koniec jedno – to musi być Polka czy Polak przed ukończeniem 60 roku życia – to bardzo ważne. 100 000 ( sto tysięcy) podpisów poparcia na jakiegoś kandydata – to tylko imperatyw ( wymóg) – ale nie świadczy to absolutnie o tym , jaki jest ten kandydat…

Przeciętny polski wyborca niestety nie zadaje sobie zbyt wiele trudu, żeby dowiedzieć się czegoś o kandydatach, spośród których przyjdzie mu wybierać. Szkoda. Tacy jesteśmy – od wieków.

Mówiąc kolokwialnie, mnóstwo wyborców głosuje na: krawat, twarz, albo po prostu na to, że ktoś jest „fajny”, czyli kieruje się tym, co im się „wydaje”, że wiedzą o danym kandydacie ( nic nie wiedzą..). Bo tak kazał tata czy mama, sąsiadka czy sąsiad, przyjaciel czy koleżanka z pracy  – Tak naprawdę głosują więc na jakiś dziwny, fałszywy wizerunek, manekina … do jakiego udało się ich przekonać poszczególnym sztabom wyborczym kandydatów. Praktycznie nikt nie czyta programów wyborczych, ich treści – nic kompletnie nie wiedzą – a swoją wiedzę o kandydatach czerpią z telewizji, Internetu i z brukowej prasy. Mamy więc do czynienia z paradoksalną sytuacją, w której sama obecność w mediach utożsamiana jest z byciem „ważnym” i kompetentnym. No bo ja to widziałem(am) na You Tube. Niestety – dzisiejszy świat – to „komórka” i najgorsze jest to, że nasze dzieci są już zarażone tym wirusem…

Czy ktoś z nich (wyborców) przeczytał ostatnio jakąś książkę, był w muzeum, bibliotece, księgarni, wystawie, imprezie kulturalnej, kiedy był ostatnio w teatrze, w operze… ?

Dlaczego warto zwracać uwagę na kompetencje kandydatów?

W przeciwieństwie do ich indywidualnych cech, kompetencje nie tylko można zdefiniować i przeanalizować według obiektywnych kryteriów, ale też pozwalają one ocenić kandydata bezstronnie. Dzięki temu wybór może być bardziej racjonalny i nie podlegać jedynie sympatiom politycznym czy wyznaniowym.

Tak – kraj wspaniały – Polska – tylko ludzie …. ”paskudni.” To moja zmiana – parafraza pewnego powiedzenia – a w zasadzie dwóch słów na końcu – wybitnego Polaka – Józefa Piłsudskiego, który wstrzymał bolszewicki pochód na zachód. Ta druga część zdania została zmieniona – nie będę używał wulgarnych wyrazów – słów – zaczynające się na „k” i ”ch” – w liczbie mnogiej.

Coś w tym jest – to – że od wieków – My Polacy – po prostu sobą gardzimy i nie lubimy siebie – walczymy między sobą – nawet przy stole wigilijnym – czyli w rodzinie . O sąsiadach, znajomych już nie mówię. Tak się sami określamy – naszą nację i samych siebie. Ta wyborcza nienawiść i niezgoda Polaków – to tragedia. Pokazuje stosunek Polaków do samych siebie.

Tacy jesteśmy. Wulgarność, chamstwo, nienawiść stało się powszechne w dobie dzisiejszych czasów. Naszych siedem grzechów głównych to : kłótliwość, słomiany zapał, bałagan, nieuczciwość, fałsz, przekręty, prywata, cwaniactwo, nepotyzm, zaciętość i bezinteresowna zawiść.

Po co jest nam to potrzebne ? – wybierzmy dobrego prezydenta Polski – niech on to zniweluje ( lepiej – zniszczy …) te nasze wszystkie brzydkie cechy. Duża w tym jest jego rola – niech wreszcie zapanuje zgoda w narodzie.

Wybaczam swojej znajomej, że nazwała mnie „lewakiem” – wyciągam rękę – a w zasadzie gałązkę oliwną ( symbol pokoju i pojednania) … jeżeli to rozumie. Kocham moją ojczyznę i jestem z tego dumny.

A wszystkim Polkom i Polakom przed nadchodzącymi wyborami – mówię Sapere aude – „miejcie odwagę być mądrymi”

dr Robert Wójcik

Awatar Patronite IdeałZeZgrzytem.pl
Wspieraj nas na Patronite!
Wspieraj IdeałZeZgrzytem.pl i umożliw nam tworzenie coraz lepszych treści!
Wesprzyj

1 thoughts on “Jakiego prezydenta chcą Polacy?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top