Przed nami Święto Kobiet. Co można podarować kobiecie w tym dniu ? Prezent, który z pewnością będzie trafiony? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w pięknie napisanym tekście , który jednocześnie jest prezentem od autora różnorodnych tekstów na http://www.idealzezgrzytem.pl Roberta Wójcika – Marzanna Leszczyńska

Tekst Robert Wójcik
motto :
„…Z ogrodu moich wspomnień przynoszę ci różę, Co szczęsna kwitła niegdyś w królewskiej purpurze… „
Róże od wieków fascynowały człowieka. Ich uroda oddziaływała na zmysły, rozbudzała wyobraźnię, była źródłem natchnienia, wywoływała refleksję. Róże na ziemi pojawiły się ok. 40 milionów lat temu. Pierwszy wizerunek róży widoczny jest na liczącym 3900 lat fresku z błękitnym ptakiem z Knossos na Krecie. Przyjmuje się, że ich kult rozpoczął się w Chinach. Już w czasach Konfucjusza (551-479 p.n.e.) róża miała długą tradycję i cieszyła się wielkim uznaniem, o czym świadczy fakt, że w chińskiej bibliotece cesarskiej znajdowało się ponad 600 książek poświęconych tym kwiatom i ich uprawie, a kosztowne olejki różane dostępne były tylko najmożniejszym. Zwykłemu śmiertelnikowi groziła kara śmierci za samo dotknięcie wonnej substancji. Z Chin uprawa róż dotarła do Iranu, Grecji, a potem także do Rzymu. Ten piękny i szlachetny kwiat szybko zyskał popularność i zajął eksponowane miejsce w kulturze Wschodu i Zachodu. Wskazują na to mity i legendy związane z królową kwiatów , np. według starożytnej legendy hinduskiej Lakszmi – bogini piękna, szczęścia i bogactwa – narodziła się z rozwijającego się pączka róży, a w Persji istniało przekonanie, że róże były darem Allacha, a na czerwono zabarwiła je krew słowika zakochanego w róży i zranionego jej cierniem… niesamowita ta historia…
Mistycy islamscy utrzymują, że Mahomet został przeniesiony z Mekki do Jerozolimy na posłaniu wypełnionym płatkami róż. Białe róże, które posadzono na pamiątkę proroka i chwałę Allacha wokół meczetu al-Aksa w Jerozolimie, symbolizują krople potu wylane przez Mahometa zmęczonego podróżą do Jerozolimy. Muzułmanie otaczają róże szczególną czcią, dlatego nie mogą stąpać po płatkach tych kwiatów. Mają obowiązek podnieść je z ziemi i złożyć w spokojnym miejscu. Róże powstały z morskiej piany w chwili narodzin Afrodyty, a na czerwono zabarwiła je krew bogini spieszącej do śmiertelnie rannego Adonisa. Legendy z chrześcijańskiego kręgu kulturowego powstanie kwiatu łączą z biblijnymi dziejami ucieczki świętej rodziny do Egiptu, a symbolikę róży odnoszą do kultu Matki Bożej. Przywołane opowieści wyraźnie pokazują, że róże kojarzono z postaciami odgrywającymi istotną rolę w wierzeniach różnych, czasami bardzo odległych od siebie kultur. Niewątpliwie jednym z czynników, który się do tego przyczynił, była długa tradycja kulturowa związana z tym kwiatem. Taka ta krótka historia o różach …
Piękny kwiat , … który ma kolce.
A dziś w ten dzień – o mojej mamie – to jest moja róża – i bez kolców !
Moja mama kocha kwiaty – ma 95 lat – dziewięćdziesiąt pięć lat !!! – zawsze kochała kwiaty – zawsze – i miała je wpięte we włosy w dniu swojego ślubu. Co dwa-trzy dni zmieniam wystrój jej pokoju – zawsze udekorowany skromnym bukietem kwiatów – zazwyczaj róż. Nie są one tzw. „modelowe” z super kwiaciarni – tylko tzw. ogrodowe, które zazwyczaj kupuję na gospodarskich straganach na rynku. One są zawsze – czy to jesień, zima, wiosna, lato. Moja mama kocha kwiaty – jej umysł i serca zawsze się raduje na ich widok… chyba tak jak każda kobieta.

Tak…Każda kobieta – młoda, czy w wieku naszych mam czy babć lub prababć zasługuje na wielką dawkę uczuć – romantyzmu w swoim życiu, a co może być lepszym sposobem niż kwiaty?
Nie ma nic bardziej eleganckiego i pięknego niż otrzymanie świeżo ściętych kwiatów prosto pod drzwi. Ale pytanie brzmi, czy kobiety naprawdę lubią dostawać kwiaty? Okazuje się, że odpowiedź brzmi – tak! . Kobiety uwielbiają kwiaty z różnych powodów, a oto krótka lista kilku powodów, dla których kobiety ( w różnym wieku) lubią kwiaty – wręcz je kochają.
Kiedy kobiety otrzymują kwiaty, wiedzą że osoba, która je wręcza, daje czy wysłała… dba o ich uczucia. Kwiaty są sposobem wyrażania wdzięczności i miłości, a kobiety doceniają to bardziej niż cokolwiek innego. Kwiaty są idealnym sposobem na okazanie swojej miłości i troski o kobietę w swoim życiu!
Kwiaty są symbolem wdzięczności i podziwu. Kiedy mężczyzna – syn, mąż, dziadek , pradziadek – wręcza kwiaty swojej ukochanej kobiecie ( nie musi być kochaną – to może być koleżanka, znajoma z pracy, przyjaciółka) – przekazuje wiadomość, że ją podziwia i docenia. Kwiaty są idealnym sposobem na sprawienie, że kobieta poczuje się wyjątkowa i doceniona, szanowana … i kochana! Kwiaty są namacalnym symbolem, przyjaźni , koleżeństwa, szacunku … miłości i podziwu – dlatego kobiety cieszą się z otrzymania kwiatów!
Jest coś w otrzymaniu pięknego bukietu, co sprawia, że kobieta czuje się piękna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Otrzymanie kwiatów to jak otrzymanie odrobiny szczęścia i miłości. A kto by tego nie chciał? Kto by tego nie chciał – zwłaszcza kobieta ?
Kwiaty są idealnym sposobem na pokazanie swojej romantycznej strony – chodzi o facetów, a kobiety docenią ten rodzaj gestu. Kiedy dajesz kobiecie kwiaty, pokazujesz jej, że o niej myślisz, dbasz i chcesz ją uszczęśliwić. Kwiaty są idealnym sposobem na zdobycie serca kobiety i pokazanie jej, jak bardzo ją kochasz czy szanujesz!
Otrzymanie kwiatów sprawia, że kobiety są szczęśliwe i podekscytowane. Kiedy kobieta, która otwiera drzwi, czy przychodzi do pracy – i widzi kwiaty – jest szczęśliwa To nie ważne czy otrzymuje je żona, mama czy babcia – jak ją odwiedzasz czy mieszkasz. Wtedy znajduje uczucie , gdy dostaje piękny bukiet, jej twarz rozjaśnia się ze szczęścia. Wie, że osoba, która jej daje kwiaty, dba o nią i chce ją uszczęśliwić. Otrzymanie kwiatów zawsze jest miłe, a kobiety uwielbiają je dostawać!
Jednym z głównych powodów, dla których kobiety lubią dostawać kwiaty, jest to, że sprawiają, że czują się kobiece. Kwiaty są symbolem piękna i kobiecości. Kiedy kobieta otrzymuje bukiet, czuje, że jest doceniana za swoją kobiecość. Otrzymanie kwiatów sprawia, że kobiety czują się piękne i damskie – a one uwielbiają to uczucie!
Zdecydowana większość Pań cieszy się na widok bukietu, a nawet pojedynczego kwiatka, którym zostają obdarowane. I nie ma znaczenia czy otrzymały go one „od święta” – czyli na tzw. „Dzień Kobiet” obchodzony 8 marca, czy też bez konkretnej, żadnej okazji…
Dlaczego jednak jest to dla nich tak ważne? – Ofiarowywanie Paniom kwiatów jest dla nich tak niezwykle istotne ? Zanim jednak spróbujemy rozwikłać tę „zagadkę” , sięgnijmy do źródeł.
Tradycja ta, przynajmniej w Europie, sięga średniowiecza. W tym czasie władzę sprawował Kościół, który nie był przychylny otwartemu wyrażaniu uczuć, a początkowo nawet… samym kwiatom! Zakochani mężczyźni znaleźli jednak sposób na to, by właśnie za ich pomocą wyznać swojej wybrance miłość.
W epoce wiktoriańskiej kwiaty zaczęły odgrywać dodatkową rolę. Ich wręczanie kobiecie było po prostu elementem świadczącym o nienagannym wychowaniu i stanowiło element „savoir-vivre”. To także w tym okresie coraz większą wagę przykładano do „kwiatowej symboliki”. Kolor kwiatów, rozmiar wiązanki, a nawet sposób jej wręczenia przez dżentelmena oraz odebrania podarunku przez damę, niosło ze sobą duże znaczenie – bardzo duże.
Z upływem lat kwiaty zaczęto kojarzyć z konkretnymi świętami czy wydarzeniami. „Obowiązkowy” goździk czy tulipan na wspomniany już Dzień Kobiet i bukiet czerwonych róż ofiarowanych ukochanej w Walentynki, nikogo już dzisiaj nie dziwi. Kwiatami obdarowywane są też mamy czy babcie – również z okazji ich świąt (Dzień Matki, Dzień Babci). Ale wiązanki czy bukiety stanowią także piękny i wiele mówiący „dodatek” do prezentów imieninowych czy urodzinowych. Oczywiście, wręczane są również w rocznicę ślubu! Ofiarowywanie kwiatów może być także sposobem na podziękowanie i wyrażenie wdzięczności, a nawet skuteczną metodą okazania skruchy i przeprosin -szczególnie wtedy – kiedy facet coś przeskrobał – a takich sytuacji w dzisiejszym świecie jest bardzo dużo.
Kwiaty służą zatem przede wszystkim wyrażaniu swoich uczuć. A dla kobiet jest to szczególnie ważne. Parafrazując chińskie przysłowie – „Żyj ( czuj) zachowując spokój – Wiosna( Jesień) przyjdzie, a kwiaty same zakwitną” , to odpowiedni bukiet (niekoniecznie zaopatrzony w dodatkowy liścik) wyraża więcej niż tysiąc słów. Płeć piękna lubi być doceniana i nie świadczy to bynajmniej o narcystycznym uosobieniu kobiet. Są one po prostu spragnione komplementów (co leży w ich naturze), a świadomość, że są obiektem czyjegoś zainteresowania, daje im poczucie spełnienia, dowartościowania i po prostu – poprawia im samopoczucie. Bo, powiedzmy otwarcie: która z Pań nie lubi czuć się, „tą najważniejszą” w życiu swojego partnera? Nieliczne wyjątki tylko potwierdzają powyższą regułę.
Odwrotny skutek można niestety osiągnąć zaniedbując swoją wybrankę – zapominając o jej urodzinach czy imieninach, rocznicy ślubu (którym to wydarzeniom często towarzyszy właśnie wręczanie kwiatów), a nawet o złożeniu jej życzeń z okazji Dnia Kobiet czy Walentynek które, również nieodzownie, wiążą się z obdarowaniem kobiety choć symbolicznym kwiatkiem: znaczącym, jak już pisałem, wyjątkowo wiele i „mówiącym”: „pamiętam o Tobie”, „jesteś dla mnie ważna”, „bardzo Cię kocham”.
Miałem ostatnio ( a mam dużo czasu – jestem na emeryturze) okazję rozmawiać z grupą kobiet w różnym wieku na temat kwiatów ( przy wspomnianych już straganach gospodarskich na rynku, gdzie kupuję kwiaty dla mojej mamy). Większość z nich jednogłośnie stwierdziła, że dostawanie kwiatów jest bardzo miłe i lubią to uczucie, a sam kwiat to trafiony prezent. Jednak to kobiety w średnim wieku dużo bardziej przychylnie spoglądają na prezenty kwiatowe i to one mówiły o tym, że za rzadko je dostają, rzadziej niż kiedyś i chciałyby dostawać je częściej. Młode dziewczyny natomiast nie miały już tak dużego parcia na kwiaty.
Owszem lubią je dostawać, jednak szanują też bardziej pożyteczne, albo bardziej pomysłowe prezenty. Młode, świadome siebie i swoich potrzeb dziewczyny coraz częściej kupują kwiaty sobie same i czasem same wolą wybrać sobie taki rodzaj, jaki lubią, niż dostać od partnera róże czy tulipany, które są klasyczne, ale zbyt oklepane dla niektórych z nas.
Dlatego wiele zależy od danej kobiety. Mimo wszystko warto od czasu do czasu kupić piękny bukiet dla swojej kobiety, czy kobiety nam bliskiej w swoim otoczeniu. Nie musi to być prezent na każdą okazję, ale od czasu do czasu warto zaskoczyć kobietę kwiatami, bo mimo że są nietrwałe… uwielbiają je. Kochają ich delikatność, zapach, wygląd i kruchość.
A najbardziej to kobiety lubią dostawać kwiaty bez okazji, ale jestem pewien, że akurat to, to wie każdy z panów i mam nadzieję, że chociaż kilka razy w roku takim drobiazgiem daje znać, że kogoś darzy przyjaźnią, szacunkiem, miłością … i że kocha.
Moje kochane Panie ? a jak to jest u Was? Lubicie dostawać kwiaty? A może nie lubicie? Może wolicie coś innego? Czy Wasi partnerzy często robią Wam kwiatowe niespodzianki ?
– Już mam jedna odpowiedź – Moja mama mi powiedziała – że kocha jak jej przynoszę kwiaty. A ja jej odpowiadam – Mamo kochana – ja Cię strasznie kocham – Ty jesteś moim kwiatem … tak jak na swoim zdjęciu ślubnym …
Ty jesteś moim kwiatem …
Robert Wójcik
P.s.
Bardzo wyraźne i niezwykle pozytywne piętno związane z kwiatami w mojej pamięci odcisnął jeden moment w moim życiu. Często wspominam ten czas, musiały to być niezwykle szczęśliwe chwile w wieku 16 lat. Były to frezje – takie piękne i delikatne. Przedwiośnie, ale jeszcze w zimowej aurze. Może dlatego, że ściśle łączyło się to z piosenką, która wywoływała wtedy gęsią skórkę – „Words don`t come easy”( wykonanie F.R.David ). Jak myśmy wtedy chciały wiedzieć o czym ta piosenka jest i te pierwsze niezdarne nasze tłumaczenia w języku, który zaczęłyśmy dopiero poznawać. Język angielski wybrany dobrowolnie, który fascynował, a nie był przymusem jak język rosyjski. Zachęcam do przypominania sobie tych miłych chwil, gdy otrzymywałyście kwiaty – Marzanna Leszczyńska
Czytelniku!
Jeśli życzysz sobie nas wesprzeć w zamian za wytrwałe głoszenie prawdy, zachęcam na wejście na stronę https://patronite.pl/idealzezgrzytem.pl i założenie konta, aby nam pomóc działać aktywnie, rozwijać kanał, umożliwiać realizowanie nowych projektów jak np. tłumaczenie artykułów na obce języki.
Cześć Robert,
Zgadzam się, ze róża jest pięknym kwiatem oraz królową kwiatów. Sama lubię otrzymywać kwiaty bez okazji, jak każda kobieta.
Jednak wg mnie Dzień Kobiet kojarzy się naszemu pokoleniu, jako przymusowe wręczanie kwiatów w PRL-u, chociażby mechanicznie w każdym Zakładzie Pracy. Nie miało,to nic wspólnego z wyrazem szacunku ,czy uznania wobec kobiet, raczej wypadało 8.03. wręczyć jeden kwiat każdej kobiecie.
Gdyby żyła moja Mama🖤również wręczałabym Jej kwiaty bez okazji w dowód miłości, że jest, ze mnie urodziła i wychowała.
Otrzymywanie kwiatów jest miłe, lecz wg mnie ważniejsze jest pokazywanie w czynach przez męża, syna przez cały rok szacunku i miłości wobec mnie.Kazdy drobny gest,każda codzienna pomoc w moim kierunku jest ważniejsza od „Róży”, czy innego kwiata.
Jestem z moim mężem 44.lata w związku małżeńskim, otrzymuję kwiaty, ale Jego zachowanie wobec mnie każdego dnia jest piękniejsze od „Róży”.
Pozdrawiam.
Ela.
Witam Panią
Dziękuję Bardzo – za komentarz.
Bardzo Dziękuję – to bardzo mądre co Pani napisała.
Pozdrawiam Serdecznie.
Robert
Siemka!
Pięknie napisany tekst, który przypomina, jak wielką moc mają kwiaty – nie tylko jako gest, ale jako symbol miłości, szacunku i pamięci. Niezależnie od wieku, każda kobieta zasługuje na chwilę uwagi i ciepła, a bukiet wręczony z serca zawsze będzie trafionym prezentem. 🌹